internet vecí, iot, top 5, aplikácie, sigfox

Internet vecí sa dá využiť naozaj kdekoľvek. Toto je TOP 5 najzvláštnejších aplikácií


Chladničky, práčky či hovoriace žehličky sú vo svete internetu vecí už klišé. Prinášame pár našich tipov, ako je už teraz možné využiť inteligentné veci komunikujúce bezdrôtovo a na veľké vzdialenosti v prvej celoslovenskej sieti pre internet vecí Sigfox. Týchto päť IoT aplikácií patrí napriek ich užitočnosti medzi tie najzvláštnejšie.

Inteligentná pasca oznámi dolapenie na telefón

pasca na hlodavce, internet vecí, iot v praxi, sigfox, mouse trap

Internet vecí sa rozširuje aj do nečakaných oblastí. Nemecký výrobca zariadení Greatech predstavil novú smart pascu na malých neželaných návštevníkov. Vďaka integrovaným fotosenzorom a bezdrôtovou konektivitou prostredníctvom siete pre internet vecí Sigfox pasca okamžite po odchytení hlodavcov odošle správu užívateľovi o úspešnom dolapení koristi.

Živá komunikujúca pasca sa automaticky uzavrie po vstupe zvieraťa do púzdra. Akonáhle je myš v pasci, kontaktnej osobe príde notifikácia a chytené zviera môže bezpečne zlikvidovať. Už sa tak nestane, že zdochliny hlodavcov zostanú niekde zabudnuté. SENSOCO Life Keeper tak pomáha predchádzať vzniku rôznych epidémií. Smart pascu môžu využiť aj chovatelia hadov pre získavanie potravy pre svojich miláčikov.

GPS sledovacia sedačka pre bicykle

GPS sledovanie bicyklov, ukradnutý bicykel, trackovanie, lúpež, cyklistika

Odcudzenie bicykla nie je žiadna sranda. Každý, kto si to zažil vie, aký hrozný je pocit nájsť prázdne miesto po svojom bicykli. Najmä ak sa jedná o prémiové kusy či elektrické bicykle v hodnote niekoľkých tisícov eur.

V súčasnosti je vo vývoji viacero zariadení, ktoré sa pokúšajú o riešenie tohto problému. Jedným z nich je aj výrobca Bike Tracker, ktorý sledovacie zariadenie umiestnil priamo do sedlovky. Vďaka zabudovanému akcelerometru a konektivite prostredníctvom technológie Sigfox bicykel oznámi, že je v pohybe ak pri ňom jeho majiteľ nebude. Mobilná aplikácia zalarmuje vlastníka bicykla do pár sekúnd a následne v rozmedzí dvoch až desiatich minút bude odosielať aktuálnu polohu bicykla.

O podobné riešenie sa pokúša aj slovenská spoločnosť EMM. Vyvíja zariadenie pre umiestňovanie v zdieľaných bicykloch, aby si používatelia mohli vyhľadať ich polohu a požičať. Ide tak o moderné riešenie pre mestské projekty zdieľaných bicyklov, tzv. Bikesharing. Úspešný pilotný test sa uskutočnil už počas minuloročnej Pohody v spolupráci s Cyklokoalíciou.

Zloženie vody v bazéne priamo v mobilnej aplikácii

Bezdrôtový analyzátor vody v bazénoch, Flipr, umožní sledovať kvalitu vody v reálnom čase. Flipr ponúka pokročilé aj jednoduché rady, ako správne používať chemikálie, udržať bazén čistý a znížiť náklady na údržbu bazéna aj o 30 %. Špeciálny plavákový analyzátor používa prediktívne algoritmy, takže užívateľ môže konať skôr, než bude príliš neskoro.

Flipr je pripojený na internet prostredníctvom siete Sigfox, takže nemá problém odosielať dáta aj z miest, kde nie je signál GSM operátorov. Umožňuje real-time kontrolu dezinfekčných prostriedkov ako chlór, bróm, soľ či pH a teplotu vody. Pri prekročených hraniciach zásaditosti alebo tvrdosti vody Flipr okamžite upozorní majiteľa notifikáciou v telefóne. Jednoduchá inštalácia je formou plug-and-play, Fliper stačí hodiť do vody alebo ho pripevniť o stenu bazéna a začína okamžite fungovať.

Fitness náhrdelník pre digitalizáciu zvierat

Ľuďom trvalo stovky rokov pokým sa naučili odsledovať a analyzovať chovanie zvierat. Španielsky výrobca špeciálnych sledovacích zariadení pre hospodárske zvieratá Digit Animal vyvinul zariadenie na jednoduchú lokalizáciu a analýzu životných funkcií domácich i hospodárskych zvierat.

Obojky sú vyrábané pre hovädzí dobytok, kone, psy, ovce, kozy či pre divokú zver. Prostredníctvom aplikácie pre smartfón a web môže užívateľ vedieť nie len kde sa jeho zvieratá nachádzajú, ale aj ako sa majú. Pri akejkoľvek neštandardnej situácii dochádza k upozorneniu, aby bolo možné vykonať bezprostredný zásah potrebný pre záchranu zvierat.

Aplikácia vyhodnotí aj aktivitu konkrétnych jedincov, majiteľa upozorní aj na teplotu zvierat a dokonca aj na počasie. Inštalácia je skutočne jednoduchá. Stačí dať zvieraťu obojok a už len pohodlne zbierať dáta pre čo najpresnejšiu analýzu. Wearables pre zvieratá ešte neboli nikdy viac štýlové. Je na čase vymeniť zvonček za tracker.

Začínajú sa využívať aj špeciálne technológie pre včelárov, ktoré poskytujú dáta pre presné rozhodovanie. Vďaka vzdialenému monitoringu úľov nie je potrebné včely vyrušovať nakukovaním do ich domovov a včelár presne vie, kedy je správny čas na stáčanie medu. Vyhodnocovať môže aj aktivitu včiel a predchádzať tak ich chorobám.

Inteligentný vinár má inteligentnú vinicu

inteligentná vinica, pestovanie viniča, hrozno, víno, vinárstvo, vinohrady, internet vecí

Diaľkové sledovanie zdravia viniča v reálnom čase už nie je sci-fi. Senzormi rozmiestnenými po vinohrade je možné zbierať dáta a na základe nameranej teploty, vlhkosti a zrážok prispôsobovať ďalší postup presne podľa potrieb. Dáta sa odosielajú cez sieť pre internet vecí Sigfox.

Pestovatelia viniča tak majú k dispozícii aktuálne dáta o stave svojej úrody. Upozornenia a odporúčania na postrek sa zobrazujú užívateľom prostredníctvom webovej platformy, aplikácie pre smartfón alebo tradične cez email. Svojim komplexným riešením tak nejde o bežnú meteostanicu, ale o sofistikovaný systém pre podporu rozhodovania pestovateľov vínnej révy.

 

Viac zaujímavých využití IoT technológií môžeš nájsť na webe partners.sigfox.com.

Aké najzvláštnejšie aplikácie internetu vecí vo svete si videl ty?